Temos Žymėti visasAtžymėti visus

„Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas

Sukurta 2018.05.04 / Atnaujinta 2018.05.04 15:26
   „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas
   „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas
   „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas
   „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas
   „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas

   Gegužės 1-3 dienomis Izraelyje lankėsi Vilniaus Universiteto rektorius prof. Artūras Žukauskas. Pagrindiniai vizito tikslai buvo susitikimai Yad Vashem Holokausto muziejuje ir tyrimų centre bei Izraelio technologijos institute (Technion) Haifoje bei „Grįžtančios atminties" diplomų įteikimas. 

   Vilniaus universitetas 2016 m. inicijavo moksliniu istoriniu tyrimu paremtą projektą „Grįžtanti atmintis". Šia iniciatyva siekiama prisiminti ir pagerbti Vilniaus universiteto bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas bei įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą. Balandžio 13 d. Vilniaus Universitete vykusioje ceremonijoje dalyvauti negalėjusiems, Rektorius diplomus įteikė ypatingos ceremonijos Lietuvos ambasadoje Izraelyje metu. Juos atsiėmė universiteto studentų ir bendradarbių Izaoko Sadovo (1916–1941), Juditos Ščerbakovaitės (1914–1994) ir Ošero Valdšteino (1912–1941) giminaičiai.

   Dieną prieš ceremoniją, buvo galimybė aplankyti ir iki šiol Arado mieste gyvenančią, buvusią universiteto studentę Ester Klabinaitę (Grobman, g. 1920), iš universiteto pašalintą 1941 m. kartu su kitais žydų kilmės studentais. Ester Vilniaus universitete studijavo chemiją. Holokausto laikotarpiu Ester atsidūrė Kauno gete, iš kur buvo perkelta į Štuthofo koncentracijos stovyklą ir vėliau gįžo į Lietuvą. 1991 m. Ester persikėlė gyventi į Izraelį.

   ‚Atminties diplomų“ ceremonijoje ambasadoje dalyvavo pagerbtųjų giminaičiai, Vilniaus universiteto bendruomenės reikalų prorektorė doc. dr. Birutė Švedaitė-Sakalauskė, Istorijos fakulteto doc. dr. Jurgita Verbickienė, žydų išeivių iš Lietuvos ir lietuvių Izraelyje bendruomenių vadovai, vietos spauda, Yad Vashem, World Jewish Congress, Izraelio Užsienio reikalų ir švietimo ministerijų atstovai ir kiti garbingi svečiai.

   Naujienlaiškio prenumerata