Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Skambant kariniam orkestrui Lietuvos ambasadoje Prahoje pagerbtas čekų išradėjas

Sukurta 2022.09.08 / Atnaujinta 2022.09.08 09:21
   Skambant kariniam orkestrui Lietuvos ambasadoje Prahoje pagerbtas čekų išradėjas
   Skambant kariniam orkestrui Lietuvos ambasadoje Prahoje pagerbtas čekų išradėjas
   Skambant kariniam orkestrui Lietuvos ambasadoje Prahoje pagerbtas čekų išradėjas
   Skambant kariniam orkestrui Lietuvos ambasadoje Prahoje pagerbtas čekų išradėjas

   Lietuvos ambasadoje Prahoje, Čekijoje, pagerbtas garsus čekų mokslininkas, išradėjas, kovotojas už šalies nepriklausomybę Ludvíkas Očenášekas, kurio netiesioginės sąsajos su Lietuva daugeliui susirinkusiųjų tapo staigmena.

   Pirmadienį ambasadoje užbaigtas beveik metus trukęs projektas „Ludvíko Očenášeko pėdsakais“, kurį ambasada įgyvendino bendradarbiaudama su Prahos V-ojo rajono savivaldybe. Projektas skirtas L. Očenášeko 150-osioms gimimo metinėms.

   Į ambasados kiemelį susirinko daugiau kaip 150 svečių: Prahoje reziduojantys užsienio šalių ambasadoriai, Čekijoje su vizitu viešėję Seimo nariai, Prahos V-ojo rajono vadovybė, vyriausybinių institucijų, politinių ir visuomeninių organizacijų atstovai, Čekijos lietuvių bendruomenės nariai, projekte dalyvavę moksleiviai, senjorai ir ekspertai, L. Očenášeko giminaičiai ir jo atminimo puoselėtojai. Renginio garbės svečias – Čekijos švietimo, jaunimo reikalų ir kūno kultūros ministras Vladimiras Balašas.

   „Čekijos istorijai Ludvikas Očenášekas svarbus ne tik dėl savo mokslinių išradimų, bet ir dėl savo vaidmens Čekoslovakijos nepriklausomybės kovoje. Pirmojo pasaulinio karo metais L. Očenášekas slapta prisijungė prie telegrafo linijos, jungusios Austrijos-Vengrijos ir Vokietijos generalinius štabus, ir perimtą karinę informaciją perduodavo čekoslovakų pogrindiniam judėjimui”, – renginyje sakė Lietuvos ambasadorius Prahoje Laimonas Talat-Kelpša.

   Ambasadorius prisipažino sulaukęs daug klausimų, kodėl L. Očenášeko gimimo metinių minėjimas vyksta Lietuvos ambasadoje.

   „Ogi todėl, kad minėta telegrafo linija ėjo per sklypą, kuriame šiandien įsikūrusi Lietuvos ambasada”, – sakė L. Talat-Kelpša.  1936 metais ant pastato, kur dabar veikia ambasada, sienos buvo pakabinta apie šį faktą pasakojanti atminimo lenta, o jos atidengimo ceremonijoje dalyvavo ir pats L. Očenášekas. Lenta išlikusi iki šiol.

   Susirinkusiems svečiams ambasados sode pasirodymą apie išradėjo ir patrioto gyvenimą surengė vaikų teatras, o vakaro kulminacija tapo įspūdingas Lietuvos karinių oro pajėgų orkestro, vadovaujamo kapelmeisterio Ričardo Kukulskio, koncertas bei Čekijos kariuomenės orkestro seksteto pasirodymas.

   Už savo įnašą į valstybės įkūrimą L. Očenášekas 1919 metais apdovanotas Čekoslovakijos revoliucijos medaliu. Pasauliniu lygiu garsiausi jo išradimai, susiję su aviacijos ir raketų technologijų plėtra: unikalus žvaigždinis rotorinis variklis, panaudotas paties atradėjo sukonstruotame viensparniame lėktuve (1910) ir paraku varoma raketa (1930). 1978 metais L. Očenášekui skirta garbinga vieta Jungtinių Amerikos Valstijų Naujosios Meksikos Kosminės istorijos muziejaus Tarptautinėje kosmoso šlovės muziejuje (angl. International Space Hall of Fame). 2005 metais Očenášeko vardu pavadinta naujai atrasta planeta Nr. 61404.