Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Vilniuje atidengta YIVO instituto atminimo lenta

Sukurta 2019.06.21 / Atnaujinta 2019.06.21 10:52
   Vilniuje atidengta YIVO instituto atminimo lenta
   Vilniuje atidengta YIVO instituto atminimo lenta
   Vilniuje atidengta YIVO instituto atminimo lenta
   Vilniuje atidengta YIVO instituto atminimo lenta

   Birželio 20 d. Vilniuje atidengta žydų mokslo instituto YIVO atminimo lenta. A.Vivulskio g. 18. nuo 1933 m. iki 1944m. stovėjo pastatas, kuriame 1925m. įkurtas svarbiausias Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centras –YIVO.

   Ministras Linas Linkevičius sakė: „Simbolinė lenta – mūsų pagarbos ženklas - žymi čia buvusį viso pasaulio žydams labai svarbų pastatą. Su juo susijęs daugelio žymių žydų mokslininkų gyvenimas ir veikla. Deja, nei pastato, nei žmonių nebėra. Tačiau daugelį YIVO institute buvusių vertybių pavyko išgelbėti. Džiaugiamės, kad YIVO instituto veikla nenutrūko ir jis nuo 1940 metų tęsia savo veiklą Niujorke. YIVO indėlis ir nuopelnai žydų ir daugiatautės mūsų visuomenės paveldo tyrimui ir išsaugojimui yra neįkainojami“.

   YIVO centras tapo jidiš kultūros ir mokslo centru. Žymiausias to meto jidiš filologas Maksas Vainraichas buvo vienas iš mokslo instituto idėjos autorių. Žydų mokslo institute buvo sudarytos 4 mokslo sekcijos – filologijos, istorijos, ekonomikos ir statistikos, psichologijos ir pedagogikos, kuriose dirbo žymiausi mokslininkai. Centre taip pat buvo rengiami jauni mokslininkai. Dėl Antrojo pasaulinio karo institutas turėjo nutraukti savo veiklą Lietuvoje. Nuo 1940 m. centras tęsia savo veiklą Niujorke kaip žydų studijų institutas YIVO.

   Ceremonijoje dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos žydų bendruomenės atstovas bei YIVO vadovybė - direktorių tarybos vicepirmininkė Irene Pletka ir YIVO direktorius Jonathanas Brentas.

   Naujienlaiškio prenumerata