Vasario 7-8 dienomis vykę renginiai
Vasario 6-9 d. vykęs Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen oficialus vizitas į Izraelio Valstybę buvo ypač gausus įdomių renginių ir prasmingų susitikimų.
Vasario 7 d. ANU - Žydų tautos muziejuje įvyko V. Čmilyte-Nielsen ir jos vadovaujamos delegacijos narių jaukus ir draugiškas susitikimas su Lietuvių bendruomenės Izraelyje "Nerija", Lietuvos žydų Izraelyje asociacijos ir Žydų iš Vilniaus ir Vilniaus apylinkių asociacijos vadovais ir atstovais. Jo metu buvo aptartos įdomios idėjos, inciatyvos ir projektai.
Vasario 7 d. Lietuvos ambasadorės Izraelyje Linos Antanavičienės rezidencijoje buvo surengtas ypatingai šiltas projekto "Zikaron baSalon" ("Atsiminimai svetainėje") susitikimas - savo išgyvenimais ir prisiminimais su V. Čmilyte-Nielsen ir delegacijos nariais dalijosi Holokaustą išgyvenęs kaunietis Arnold Clevs, iki šiol puikiai prisimenantis vaikystės miesto gatves, dainas, skonius... Lietuvos ambasada Izraelyje didžiuojasi galėdama surengti jau ketvirtą susitikimą šio projekto rėmuose nuo 2020 m. vasaros.
Vasario 8 d. V. Čmilytė-Nielsen, kartu su Izraelio Valstybės Kneseto pirmininku M. Levy, Izraelio Parlamente atidarė Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus parodą „Knygos ant medžių neauga": išsaugoti ir perduoti atmintį“. Tai svarbiausia Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus (VGŽIM) 2020 metų paroda, skirta Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams paminėti. Ji pasakoja kaip Vilniaus žydai skirtingais istoriniais laikotarpiais kūrė ir puoselėjo istorinę atmintį bei tautinę tapatybę. Atsiminimuose apie Vilniaus getą ne vienas amžininkas citavo Zeligo Kalmanovičiaus (1885–1944), vieno iš YIVO instituto vadovų ir žydų kultūros paveldą gelbėjusių Popieriaus brigados narių, žodžius: „knygos ant medžių neauga“. Ši citata atspindi unikalią situaciją, kuomet sunkiomis sąlygomis gyvenę Vilniaus geto kaliniai rizikuodami gyvybe mėgino į getą įnešti ne maistą ir kitus gyvybiškai būtinus produktus, bet knygas ir dokumentus. Kilnojama parodos versija sudaryta iš tekstiniu ir vizualiniu turiniu užpildytų 17-os dvikalbių (anglų ir hebrajų) stendų, kurių vertimą, maketavimą ir gamybą organizavo Lietuvos ambasada Izraelyje su Lietuvos užsienio reikalų ministerijos finansine parama.
Vasario 8 d., Valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, V. Čmilytė-Nielsen su delegacios nariais pagerbė prie tarpukario Lietuvos valstybingumo ištakų stovėjusių žymių Lietuvos žydų atminimą, aplankydama Jeruzalės Har Hamenuhot kapinėse esantį Makso Soloveičiko kapą. Maksas Soloveičikas, Simonas Rozenbaumas, Nachmanas Rachmilevičius – Lietuvos Valstybės Tarybos nariai, Steigiamojo Seimo atstovai, žinomi visuomenės veikėjai, diplomatai ir patriotai – be jų neįsivaizduojama ir šiandieninė Lietuva.
Nuotraukos: Olga Posaškova, Lietuvos Seimo kanceliarija.