VILNIUJE IR JERUZALĖJE PAGERBTOS LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO AUKOS
Vilnius, rugsėjo 21 d. Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė minint Lietuvos žydų genocido dieną antradienį pagerbė holokausto aukas.Aukštųjų Panerių memoriale Vilniuje minėjime dalyvavo I.Degutienė, kultūros ministras Arūnas Gelūnas, užsienio reikalų ir krašto apsaugos viceministrai, užsienio šalių ambasadoriai. Diena anksčiau pagerbimo ceremonija buvo surengta Jeruzalėje."Gyvų holokausto liudininkų ir jų artimųjų akyse dega skausmas, tačiau, tikiu, kad jų širdyse teberusena ir tikėjimas tais, kurie slėpė ir gelbėjo iš mirties", - pagerbimo ceremonijoje sakė I.Degutienė.Seimo pirmininkė pažymėjo, kad nuo žiaurių Antrojo pasaulinio karo įvykių prabėgo ilgas laiko tarpas, per kurį užaugo kelios kartos, tačiau dar ir šiandien sunku suvokti, kaip galėjo 20-ojo amžiaus viduryje įvykti tokia tragedija. Pasak jos, tuomet Europos istorija ir kultūra patyrė didžiulę netektį, pažeminimą ir gėdą.Pasak Seimo ryšių su visuomene skyriaus pranešimo, I.Degutienė sakė tikinti, kad daugelis Holokaustą išgyvenusių ir jau mirusių asmenų Anapilin iškeliavo tikėdami šviesiąja, teisingąja žmogaus sielos dalimi. Ji išreiškė pagarbą visiems, kurie saugojo viltį ir, gelbėdami žydų tautybės žmones, gelbėjo pačią žmogiškumo esmę."Gyvų holokausto liudininkų ir jų artimųjų akyse dega skausmas, tačiau, tikiu, kad jų širdyse teberusena ir tikėjimas tais, kurie slėpė ir gelbėjo iš mirties. Kurių dėka mes šiandien galime išlikti žmonėmis - tikinčiais ir pasitikinčiais, atsiprašančiais ir atleidžiančiais, lydimais širdgėlos, tačiau ir vilties", - sakė I. Degutienė.Aukštųjų Panerių memoriale pagerbiant genocido aukas padėtas vainikas nuo prezidentės D.Grybauskaitės. Ši diena, pasak prezidentės, tampa iš kartos į kartą perduodama istorijos pamoka. "Žmogiškumas būtų nieko vertas, jeigu užmirštume skaudžią holokausto tragediją, ištikusią mūsų bendrapiliečius žydus, su kuriais per amžius gražiai sugyvenome, drauge kūrėme ir gynėme mūsų valstybę. Neblėstanti atmintis - mūsų įsipareigojimas žuvusiems ir nukankintiems, kad ateityje žmogiškumui neiškiltų pavojus, o žmonės, nepabūgę mirties ir stoję ginti gyvybės, išliktų kilnumo pavyzdžiu mums ir mūsų vaikams", - Prezidentūros pranešime cituojama šalies vadovė.Pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, ceremonijos dalyviai žydų genocido aukas pagerbė tylos minute, vėliau skambant giesmėms ir eilėms prie paminklinio akmens sunešti pilietinės iniciatyvos "Kiekvienas žmogus turi savo vardą" metu surinkti akmenys, įamžinantys kadaise Lietuvoje gyvenusių ir sunaikintų žydų tautybės žmonių vardus.Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai skirtas renginys vyko ir Jeruzalėje esančiame holokausto aukų memoriale "Yad Vashem". Per Lietuvos ambasados Izraelyje kartu su Izraelio Vilniaus ir Vilnijos žydų asociacija rugsėjo 20 dieną surengtą ceremoniją Lietuvos ambasadorius Izraelyje Darius Degutis padėjo vainiką memorialo Atminties salėje ir tylos minute pagerbė Holokausto aukų atminimą. Renginyje skambėjo litvakų choro"Vilnius" atliekamos dainos jidiš kalba. 1943 metais rugsėjo 23 dieną naciams likvidavus Vilniaus getą, buvo sunaikinta Vilniaus žydų bendruomenė. Olgos Posaškovos nuotraukos.


